Tablety

Seřadit podle
2 zboží |

Jak vybrat tablet

Nevíte jaký tablet si vybrat v záplavě zboží z internetových obchodů. Nezoufejte. Poradíme Vám s výběrem tabletů, vysvětlíme hlavní pojmy a parametry podle kterých si s výběrem tabletu dokážete poradit.

Tablet je tenký, přenosný počítač s přípojením na internet. Jedná se o velmi malé zařízení, které je větší než mobilní telefon a menší než nejmenší netbook. Na tabletu můžete jednoduše prohlížet internetové stránky, číst texty nebo ebooky (eknihy), prohlížet fotografie, sledovat video, používat internetové aplikace, fotoaparát, dotykovou obrazovku, prohlížet emaily a nebo hrát hry.

Oblíbenost tabletů je zejména pro jejich jednoduché - dotykové ovládání, které si oblíbí a zvládne velmi rychle používat každý (i ti méně zdatní uživatelé), další nespornou výhodou je jednoduchá přenositelnost tabletů a také poměrně nízká pořizovací cena. Naopak nevýhodou je např. psaní delších textů, které díky dotykovému displeji není tak komfortní a rychlé jako na klávesnice počítače nebo notebook. Nejlevnější tablety jsou k dostání již od 1000 kč.

Velikost a poměr stran tabletu

Nejmenší tablety začínají na velikostech od 6ti palců. Jsou velmi dobře přenositelné a lehké. Dotyková klávesnice na menších tabletech se hůře ovládá. Je proto na zvážení zda chcete malý, dobře přenositelný, lehký tablet nebo zvolíte raději větší tablety, které dostahují velikosti až 13 palců. Jsou těžší, takže po dlouhém držení, Vás může začít bolet ruka. Jsou vhodné pro prohlížení internetu nebo prohlížení videa. Obvyklý poměr stran je 4:3, který většině uživatelů vyhovuje lépe. Pokud chcete na tabletu sledovat video, je dobrou volbou širokoúhlý tablet.

Displej, pamět, procesor a operační systém

Displej tabletu

Před nákupem zvažte použití tabletu. Budete na svém zařízení číst ebooky (elektronické knihy)? Pak je vhodné pořídit si kvalitní displej, na kterém se bude dobře číst i v osvětleném prostředí a z různých úhlů. Problém může být také viditelnost na slunci. Kvalitní displej by také měl přesně a rychle reagovat na dotyk.

Pamět

Vždy si dobře rozmyslete jak velkou paměti budete potřebovat. Pokud budete ve svém tabletu ukládat fotky ve vysokém rozlišení, hrát pokročilé hry nebo instalovat hodně aplikací, může Vám poměrně brzy dojít paměťová kapacita. Pokud tablet podporuje paměťové karty, lze kapacitu poměrně jednoduše a levně rozšířit. V případě, že table paměťové karty nepodporuje, budete odkázání na internetové úložiště dat. Nezpomínejte také na to, že základní udávaná kapacita paměťi je bez operačního systému a základních apliakcí.

Operační systém

S výběrem tabletu také musíte zvážit jaký operační systém by měl tablet podporovat.

Operační systém Android

Většina tabletů, s výjimkou iPadů, používáoperační systém Android. Jedná se o velmi oblíbený systém, který je otevřený uživatelům. Můžete si jednoduše nastavit nastavení systému, rozšířit kapacitu pomocí paměťové karty nebo využívat předností systému. Jedná se o plně funkční operační systém bez žádných restriktivních omezeních.

Operační systém iOS

Jedná se o operační systém, který naleznete v iPadech. Vyniká jednoduchým a intuitivním ovládáním a obrovským množství aplikací, které si můžete stáhnout v obchodu App Store. Používat iOS se naučí velmi rychle i nezkušený uživatel. Jedná se o uzavřený operační systém a aplikace do zařízení můžete stahovat pouze z obchodu určeného pro iPady, což může být omezení, které nemusí každému vyhovovat. Vnitřní kapacitu nelze jednoduše rozšířit pomocí paměťové karty jako u Androidu.

Operační systém Windows 8, Windows RT

Windows RT je operační systém z produkce firmy Microsoft určený pro tablety. Nelze v něm spouštět programy tak jako na osobních počítačích a je optimalizován pro dotykové zařízení. Aplikace si můžete stahovat z Windows Store, bohužel počet apliakcí ve Windows Store je výrazně menší než např. u Androidu nebo iOS. To je hlavní nevýhoda Windows RT. V případě, že tablet podporuje plnohodnotný systém Windows 8, můžete si instalovat programy podobně jako ve svém počítači nebo notebooku a omezení s počtem tabletových aplikací už není takovým problémem.

Jakou zvolit značku tabletů?

Poslední dobou lze na trhu zakoupit výrazné množství levných tabletů od neznámých výrobců, obvykle dovezené z Číny. Vždy si zkontrolujte odkud zboží pochází, jaký je výrobce a jak budete řešit případné reklamace. U renomovaných a prověřených značek z distribuce EU je vždy větší předpoklad kvality zboží a bezproblémovější reklamace než u zboží dovezených z Číny, u kterého je obvykle jediné plus jeho cena.