Procesory

Seřadit podle
0 zboží |
Bohužel jsme nenalezli žádné zboží, zkuste prosím zrušit nějaké filtry.

Jak vybrat správný procesor

Procesor (nebo také CPU) je srdce každého počítače a notebooku. Výrazně ovlivňuje výkon Vašeho počítače, proto je dobré věnovat při výběru nového počítače procesoru zvýšenou pozornost. Mezi přední a hlavní výrobce procesorů patří firmy Intel a AMD. Výrobci se velmi často předhánějí v tom, co nový produkt dokáže. Nicméně při výběru počítače, notebooku nebo jiného zařízení je vhodné zvážit, jaký výkon budete potřebovat. Pokud bude používat náročný software nebo hrát nejnovější hry, určitě budete potřebovat výkonější procesor než pro běžnou kancelářskou práci a surfování na Internetu.

Dělení procesorů

Jak už jsme si řekli, procesory se dělí zejména podle značky. Obvykle se jedná buď o procesor Intel nebo AMD. Další rozdělení může být podle počtu jader a typu socketu základní desky. Socket

Procesory dělíme především podle výrobců, a to v tomto případě na dvojici gigantů Intel a AMD. Dále se dělí podle počtu jader. Nejběžnější počet jader pro počítače jsou v rozmezí od 1 do 4 jader. Vyšší počty jader se vyskytují např. u serverů. S tím také souvisí dělení podle typu zdrojového zařízení. Procesory se však dělí i podle typu socketu, pro který jsou určen. Socket je zařízení na základní desce, do kterého se procesor vkládá. Je tedy nutné vždy dbát při výběru na to, aby byl procesor kompatibilní se základní deskou, resp. se socketem základní desky.

Výkon procesoru se udává frekvencí v Ghz. Pro běžné kancelářské použití vystačí frekvence okolo 2 Ghz. Pro náročnější uživatele je vhodné vybrat si frekvenci nad 2.5 Ghz. Výpočetní výkon zařízení obstarává jádro, kterých může být i několik. V případě vícejádrových procesorů se výpočetní výkon dělí mezi jednotlivá jádra a výpočet trvá kratší dobu.

Cena nového procesoru

Ceny procesoru se mohou poměrně výrazně lišit. Pro základní uživatelské využití stačí běžné procesory v cenové relaci 1000-2000 kč, pro náročnější uživatele je dobrou volbou zařízení v cenové relaci 2500 - 4000 kč. Dražší procesory jsou vhodné pouze pro speciální účely, opravdu náročný SW, servery nebo fajnšmekry, kteří mají rádi nejnovější produkty na trhu.