Grafické karty

Seřadit podle
0 zboží |
Bohužel jsme nenalezli žádné zboží, zkuste prosím zrušit nějaké filtry.

Jak vybrat grafickou kartu

Nevíte jakou grafickou kartu si vybrat v záplavě zboží z internetových obchodů. Nezoufejte. Poradíme Vám s výběrem zboží, vysvětlíme hlavní pojmy a parametry podle kterých si s výběrem grafiky dokážete poradit.

Grafické karty dnes neslouží pouze jako komponenty, které určují výkon počítače při hraní her. Dnešní karty mnohdy díky svým výpočetním možnostem překonají i běžné procesory. I proto se dají využít i na opravdu velmi náročné výpočetní operace. Pro běžného uživatele, který chce provozovat počítač na uživatelské úrovni nebo hrát hry není takový výkon potřeba a vystačí si s průměrnou grafickou kartu v cenové relaci 2000-4000 kč. V současnosti již nemusí být špatnou volbou ani integrovaná grafická karta, která je např. součástí procesoru a může velmi dobře postačovat na plynulý provoz počítače.

Parametry grafických karel

GPU (čip)

GPU je v informačních technologiích specializovaný řídící procesor umístěný na grafické kartě uvnitř počítače, který zajišťuje vykreslování dat uložených v operační paměti a ovlivňuje výkon grafické karty. Čip je základem každé grafiky a nemůže běžet samostatně. Největším výrobcem čipů je společnosti Intel.

Chlazení

Výkonné čipy a napájení se musí správně chladit. Teplo, které karta vygeneruje je vždy třeba odvést pryč. Můžete si vybrat buď z pasivního chlazení, které teplo odvádí do okolí nebo si můžete zvolit aktivní chlazení, které pomocí ventilátoru odvádí teplo rychleji z grafické karty.

Výstupy

Při výběru karty také zvažte kolik budete potřebovat výstupů na monitor nebo televizi. Dnešní modely karet nemají problém s připojením více monitorů nebo se velmi jednoduše pomocí HDMI výstupu napojí na televizi.

Výrobce

Mezi přední výrobce grafik patří např. firmy MSI, Asus, Sapphire, MSI nebo Gigabite. Jedná se o spolehlivé a prověřené výrobce se kterými neuděláte chybu.

Obecná rada pro výběr

Vyberte si pouze kartu, kterou opravdu potřebujete a využiete. Většina uživatelů, až na výjimky, nepotřebuje grafickou kartu za 12000 kč. Naopak na nejlevnější grafické kartě si nejnovější hry pohodlně nezahrajete. Jako všude platí i při výběru grafiky, dvakrát měř a jednou řeš. Zvažte předem využití karty, prohlédněte si zboží, případně se poraďte s odborníkem a vyberte vhodný produkt. A pokud nejste náročný uživatel a počítač používáte pouze na filmy nebo prohlížení Internetu, vystačíte si se základní grafickou kartu od prověřeného výrobce a dobrého obchodu.